Delikatna skóra dziecka jest wrażliwa, przez co często mogą się pojawiać podrażnienia.
Przy przewijaniu dziecka warto zrezygnować z nawilżanych chusteczek, które mogą podrażniać skórę dziecka i wywoływać stany zapalne. Lepiej użyć wacików i czystej wody. Co jednak, gdy spotkają nas podrażnienia, mimo odpowiedniej pielęgnacji? Oto kilka domowych sposobów na podrażnienia u dzieci, jak i dorosłych.
Pamiętajmy każde podrażnienie warto skonsultować z lekarzem, gdyż może ono być pierwszym objawem np. alergii czy nieodpowiedniej pielęgnacji, przegrzewania itp.
Swędzenie, zaczerwienienie skóry
Otrębowa kąpiel jest idealna dla skóry z zaczerwienieniami. Łagodzi swędzenie, a także wygładza. Wywar przyrządza się bardzo prosto, wystarczy ugotować otręby w wodzie. Warto to zrobić w lnianym woreczku lub odcedzić wywar przed wlaniem wody do kąpieli. Otręby natomiast sprawdzą się jako peeling dla dorosłych.
Wysuszona skóra
Siemię lniane jest naturalnym składnikiem, który pomaga skórze w jej natłuszczeniu. Wystarczy pół szklanki siemienia lnianego włożyć do garnka, zalać litrem zimnej wody i gotować około 15-20 minut, aż powstanie galaretka. Następnie trzeba ją odcedzić w sitku i dodać do kapieli. Relaks w takiej wodzie przed około 5-7 minut przyniesie nawilżenie i ukojenie dla wysuszonej skóry. Po kąpieli wystarczy wytrzeć ciało i nie trzeba stosować dodatkowych kosmetyków.
Swędzenie, krostki, potówki, odparzenia na skórze
Krochmal sprawdzi się nie tylko przy praniu czy przygotowywaniu kisielu ;) Może być idealnym kosmetykiem łagodzącym, ale też wysuszającym, dlatego nie poleca się krochmalu dla skóry suchej. Idealnie sprawdzi się przy odparzeniach czy zwykłych potówkach. Na pół litra zimnej wody wystarcza 4-5 łyżek mąki ziemniaczanej. Następnie trzeba dokładnie wymieszać, by zniknęły grudki. Roztwór wlewamy do 4-5 litrów gotującej się wody. Tak powstały kisiel dodajemy do kąpieli, która powinna trwać około 5-7 minut.
Lekkie stany zapalne skóry
Na stany zapalne skóry warto stosować kąpiel z dodatkiem wywaru z rumianku. Wystarczy zioło zaparzyć, jak do picia, a następnie dodać do kąpieli.
Lubicie takie naturalne kąpiele? Czy od razu sięgacie po wyroby apteczne?
Autor: Anna Polcyn
Oj pamietam ten czas kiedy mój synek był niemowlęciem i naprawdę miał przez alergię problemy z bardzo podrażnioną skórą. Akurat naprawdę świetne porady napisałaś!
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie 😊
Usuń